Cykeltur 10-10-10 Silkeborg

Hele 60 aktive cyklister mødte op på Verdens Mentale Sundhedsdag og deltog i cykelturen i det gode efterårsvejr.

En dejlig dag hvor bl.a. Helle Gade, formand for socialudvalget i Silkeborg Kommune, gav deltagerne et velfortjent skub med på vejen. Der blev varmet op til dejlig musik, hilst på gode venner og delt minder om tidligere ture i silende regnvejr.

Turen gik som tidligere til Schoubyes sø hvor der efter en lille pause blev kørt tilbage mod Psykiatriens hus, til en bolle, kaffe og en goodiebag. Alle deltagerne fik en halsedisse som synligt bevis på deltagelsen og vi glæder os til at se den i bybilledet når den kolde tid nærmer sig.

Tak til alle, der var med til at skabe den dejlige dag, både med og uden cykel. Turen var desuden afslutning på “100 km. for Mental Sundheds” som har kørt siden maj måned og 6 deltagere fra initiativet deltager i lodtrækning om cykel og cykeltøj på landsplan.

Følg lodtrækningen i uge 42 på  http://www.cykeltur101010.dk eller på https://www.facebook.com/ifsdanmark

This entry was posted in Ikke kategoriseret. Bookmark the permalink.