Supercykeltur på Sindets Dag

47 friske cyklister trodsede småregn og troppede glade op, da IF Silkesind og Cyklistforbundets lokalafdeling i Silkeborg afviklede “Cykeltur i Silkeborg” på Sindets Dag d. 10.10.2016

img_0362

Formand for IF Silkesind, Jørgen Olesen, og formand for Cyklistforbundets lokalafdeling, Leif Thomsen, bød deltagerne velkommen, og de var begge glade over at se det store fremmøde. Der lød også en stor tak til Nicolai fra Cyklebørsen Silkeborg, som på dagen fungerede som cyklende cykelsmed, og hans evner blev der i høj grad brug for, da vi blev ramt af ikke mindre end 3 punkteringer på de 10 km fra Psykiatriens Hus til Golfbanen i Resenbro og retur.

img_0363

img_1522img_1517

Efter turen der foregik i et behageligt tempo, hvor alle kunne deltage, blev der budt på varme drikke, boller og frugt og alle hyggede sig i det gode selskab. En rigtig dejlig tur gennem by og skov med masser af indtryk og stor cykelglæde. Tak til jer der var med til at gøre dagen så vellykket.img_1373Vi håber, vi ses til Cykeltur i Silkeborg på Sindets Dag i 2017.img_1380

 

This entry was posted in Ikke kategoriseret. Bookmark the permalink.