CYKEL FOR SAGEN 2022

CYKEL MELLEM 415 OG 575 KM ELLER MTB 365 KM MERE END ET CYKELLØB!

D. 19. til d. 21. august 2022 køres Cykel for Sagen for 11. gang. Der er mulighed for en fantastisk tur gennem syd- og midtjylland og en mulighed for at gøre en forskel. Løbet skaber rammerne for nogle gode dage, hvor cyklen og naturen er i fokus og hvor det handler om spændende cykeloplevelser undervejs.

Løbet er ikke ”bare” en lang cykeltur. Overskuddet, som i 2021 udgjorde ca. 116.000 kr. går ubeskåret til idræt eller lignende aktiviteter for psykisk sårbare. I er selv med til at uddele nogle af donationerne undervejs. Denne kombination sætter både livet og de personlige oplevelser i perspektiv, og øger den indre glæde ved således at ”give” noget videre.

3-DAGES TUR RACER OG MTB/GRAVEL

Vi tilbyder en super cykeloplevelse sammen med 120 andre deltagere med 3 mulige gennemsnitshastigheder, 22,5 km/t, 25 km/t og 27,5 km/t. MTB ca. 20 km/t.

Hver hastighedsgruppe gennemføres med minimum 14 tilmeldte. Vi tilstræber grupper på max 20 ryttere. Er du interesseret, kan du læse meget mere i den medsendte invitation nedenfor eller lige her, https://www.cykelforsagen.dk/

This entry was posted in Ikke kategoriseret. Bookmark the permalink.